اینترنت اشیا و 5G در کسب و کار

 

امروز می خواهیم نگاهی به  5G بیندازیم. این فناوری می تواند پتانسیل اصلی اینترنت اشیا را برای ما به نمایش بگذارد. اینترنت اشیا چیست؟ اینترنت اشیا به زبان ساده هر چیزی است که می توان آن را به اینترنت متصل کرد. هر روز فناوری های جدیدی وارد بازار می شوند که به نحوی بر روی کسب و کارها تاثیر می گذارند.

اگر اهل ورزش تنیس هستید، احتمالا در اخبار درباره راکت های تنیسی شنیده اید که می تواند به اینترنت متصل شود و مقدار نوسان راکت را بسنجند و بعد به شما اعلام کنند که چرا توپ به خارج از زمین پرتاب می شود.

این مثال تنها مورد کوچکی از هزاران محصولاتی است که نشان می دهد اینترنت اشیا چقدر در کسب و کارهای نوین دخیل است. این محصولات جدید را مدیون این فناوری هستیم اما از همه مهم تر آنها به خاطر سرعت شگفت انگیز اینترنت نسل جدید 5G به چنین موفقیتی رسیده اند.

با 5G ، ما در حال ورود به نسل بعدیِ ارتباطات تلفن همراه هستیم. با اتصال سریعتر و قابل اطمینان تر، کسب و کارها می توانند تجارت خود را به صورت دیجیتالی ارائه دهند و محصولات خود را به روش های بسیار هوشمندانه تری تولید كنند.

 

5G چهارصد برابر سریع تر از یک بار پلک زدن

5G از شبکه نرم افزاری مخصوص به خود را دارد و این فناوری ابری را می توانیم جایگزین اینترنت کابلی کم سرعت کنیم. عملکرد آن صد برابر بهتر از  5G خواهد بود و سرعت اینترنت را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد. زمان پاسخگویی 5G بسیار سریعتر است و این یک نکته مثبت برای کسب و کارها است. شبکه 4G در کمتر از 50 میلی ثانیه به دستورات ما پاسخ می دهد. با 5G این دستورات حدود یک میلی ثانیه طول خواهند کشید یعنی چهارصد برابر سریعتر از یک بار پلک زدن. امروزه، کاهش تاخیر زمانی امری بسیار مهم برای کسب و کارها می باشد.

 

5G

 

شرکت های استفاده کننده از 5G و اینترنت اشیا پیشتازان آینده خواهند بود

انتظار می رود که تا پایان سال 2025 بیش از دو و نیم میلیارد نفر به 5G دسترسی داشته باشند. یعنی اینکه بیش از 65 درصد از جمعیت کل کره زمین به این تکنولوژی دسترسی خواهند داشت. همچنین انتظار می رود که تعداد استفاده کننده های اینترنت اشیا نیز به بیش از پنج میلیارد نفر در سر تا سر جهان برسد. در حال حاضر تنها 1.3 میلیارد نفر به به آن دسترسی دارند. اینترنت اشیا امنیت مجازی را هم افزایش می دهد. یکی از متخصصان این حوزه می گوید که اگر کسب و کارها هدف از اینترنت اشیا را درک کنند و از آن به درستی بهره ببرند، ارزش اقتصادی تولید شده توسط اینترنت اشیا تا سال 2025 بین 3.9 تریلیون دلار تا 11.1 تریلیون دلار می رسد.  بهترین روش برای کاربرد اینترنت اشیا و 5G در کسب و کارها ارائه خدماتی بر پایه آنها می باشد. به این معنا که این خدمات به واسطه 5G در دسترس مشتریان قرار گرفته و افرادی که به آنها دسترسی دارند مزایای شان را بتوانند مشاهده کنند.

رقابت های فراوان در بازارها، جهانی سازی و شخصی سازی جزو مهمترین مواردی هستند که اینترنت اشیا بر آنها تاثیر مستقیم دارد. البته فقط افزایش تعداد مشکل حفاظت از اطلاعات را حل نمی کند و آنها باید توانایی انجام چنین کاری را داشته باشند. در حال حاضر فقط گذر زمان می تواند پاسخ چنین سوالی را به ما بدهد. پذیرش فناوری ها و ایده های انقلاب صنعتی چهارم که دسترسی به داده ها را برای بهینه سازی تجارت شما فراهم می کنند برای دوام آوردن در بازار آینده در دراز مدت حائز اهمیت است. در واقع، هزینه هنگفتی بر دوش کسب و کارهایی که به این فناوری روی نمی آورند خواهد بود. یک تولید کننده چند ملیتی اگر نتواند به درستی در کسب و کار خود از این فناوری استفاده کند، قطعا شکست خواهد خورد. علاوه بر اینکه نسبت به دیگر رقیبان عقب می افتد، هزینه های زیادی را هم در دراز مدت متحمل می شود.

 

محیط زیست

امروزه، کسب و کاری برنده است که تا جایی که می تواند به اهمیت محیط زیست واقف باشد و آلودگی زیادی تولید نکند. باز هم در اینجا برای تحقق چنین هدفی باید به فناوری روی بیاوریم. پیش بینی می شود فناوری های دیجیتالی مانند 5G و اینترنت اشیا تا سال 2030 میزان آلودگی هوا را در سر تا سر جهان تا 15٪ کاهش دهند، و امید است آینده ای پاک تر با چنین فناوری هایی رقم بخورد.

 

درج دیدگاه