راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران

در این مقاله سعی داریم که بررسی نحوه راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران بپردازیم. بانک مرکزی در این باره تقریبا دو سال پیش پیش نویسی ارائه داد که در ادامه نگاهی به برخی از بندهای مهم آن خواهیم انداخت. بانک مرکزی در این سند اطلاعات بسیار جامعی در این باره ارائه کرده است و ما فقط بخش هایی از آن که مربوط به راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران می شود را بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر صرافی های ارز دیجیتال در ایران نیاز به مجوز دارند. دو سال پیش چنین کاری ضرورت نداشت و به همین خاطر کلاهبرداری های ارزی فراوانی در این زمینه رخ داد.

 

بندهای مخصوص راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران

در ابتدا باید بگوییم که راه اندازی سایت ارز دیجیتال جهت خرید و فروش هم تابع همین قوانین است. بانک مرکزی به هیچ عنوان اصالت رمزارزهای خرید و فروش شده را تایید نمی کند و خطرهای ناشی در این حوزه کاملا بر دوش سرمایه گذار می باشد. برای راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران باید حتما از سوی بانک مرکزی مجوز داشته باشید تا بتوانید خدمات تان را بصورت قانونی ارائه دهید. در بند دیگری از این سند آماده است که مسئولیت صحت عملکرد صرافی ها و همچنین تامین امنیت آنها برعهده مالکان خواهد بود و در صورت هرگونه نقض امنیتی، صرافی ملزم به پرداخت خسارت وارده به کاربران می باشد. افرادی که بدنبال راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران هستند باید قوانین مربوط به احراز هویت کامل کاربران و مبارزه با پولشویی را رعایت کنند. کاربران صرافی ها تنها در صورتی اجازه خرید و فروش رمزارزها را دارند که به صورت کامل احراز هویت شده باشند. صرافی ها موظف هستند تا تمامی اطلاعات فردی و معاملاتی را در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بگذارند. همچنین مبدا معاملات هم باید به بانک اعلام گردد. سقف تبدیل ریال به رمز ارز و برعکس تابع قوانین ارزی کشور است و صرافی اجازه تخطی در این امر را ندارد و در صورت مشاهده چنین امری مجوز صرافی باطل خواهد شد. همچنین طبق اعلام هیات وزیران، تنها بانک مرکزی اجازه صدور مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران را دارد و در حال حاضر هیچ نهاد دیگری اجازه صدور هیچگونه مجوزی مبنی بر فعالیت و راه اندازی را ندارد.

شرایط راه اندازی صرافی ارز دیجیتال

همه اشخاص حقیقی و حقوقی اجازه دریافت مجوز فعالیت را دارند. قوانینی که مالکان برای راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران، باید از آنها اطلاع داشته باشند و از آنها تخطی نکنند عبارتند از:

 •       قانون پولی و بانکی کشور
 •       قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی
 •       احکام دائمی برنامه های توسعه کشور
 •       قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392/10/03 مجلس شورای اسلامی
 •       قانون برنامه پنجساله ششم توسعه کشور
 •       دستورالعمل اجرایی ناظر بر تأسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی های آنلاین

 

چگونه صرافی ارز دیجیتال راه اندازی کنیم؟

برای صدور مجوز، ابتدا باید تصاویری از مدارک ثبتی شرکت خود که برابر اصل شده اند را به صورت مهر و موم شده تحویل بانک مرکزی دهید. ارائه اساسنامه، آگهش ثبت شرکت الزامی است. همچنین ضمانتنامه حسن اجرای تعهدات را هم باید به بانک ارسال نمایید. در صورت تایید بانک مرکزی، برای اخذ مجوز باید به صورت حضوری به بانک مراجعه نمایید در هنگام مراجعه به بانک مرکزی برای راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران باید مدارک ذیل را به همراه داشته باشید:

 •       اساسنامه اصل شرکت
 •       ضمانت بانکی
 •       جواز تاسیس
 •       آگهی ثبت موسسه
 •       گواهی نامه مهارت مبنی بر انجام عملیات صرافی
 •       نسخه برابر با اصل شده روزنامه رسمی که در آن آگهی تاسیس شرکت و آخرین تغییرات در سهام داران ذکر شده باشد.

مدت اعتباری مجوز صادر شده توسط بانک مرکزی معمولا بیست و چهار ماه است و بعد از اتمام این زمان باید جهت ادامه فعالیت آن را تمدید نمایید.

 

تلیرکو یک شرکت دانش‌بنیان است. محصولات تلیرکو به کسب وکارها راهکارهایی جهت مدیریت بهتر ارائه می‌دهد.  تیم تلیرکو آماده پاسخگویی به سوالات شماست. برای هر یک از خدمات ومحصولات ما می‌توانید از متخصصان ما به‌صورت کاملا رایگان مشاوره بگیرید. جهت دریافت مشاوره رایگان و دموی رایگان محصولات،کافی است فرم مربوطه را تکمیل نمایید. همکاران ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

 

ارز دیجیتال در ایران چگونه خرید و فروش می شود؟

امروزه بحث بازار ارزهای دیجیتال حسابی داغ است و بسیاری از معامله گرانی که در بورس ایران متحمل ضررهای فراوانی شده اند به این بازار پا نهادهاند. ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال به زبان ساده شکل خاصی از پول به صورت دیجیتالی است که براساس علم رمزنگاری بوجود آمده است. در این مقاله سعی داریم به بررسی روش خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران بپردازیم.

 

آیا خرید ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

بعد از بحث های فراوانی که بر سر این موضوع در آذر ماه سال 1398 بوجود آمد، بالاخره بانک مرکزی ارز دیجیتال را به رسمیت شناخت و خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران مانعی ندارد. البته، هنوز قانون خاصی درباره ارزهای دیجیتال دیگر مانند ارز دیجیتال ترون و یا ارز دیجیتال ریپل بوجود نیامده است و شاید در آینده ای نزدیک چنین اتفاقی رخ دهد. بیشتر قوانین مربوط به ارز دیجیتال بیت کوین هستند.

روش های خرید و فروش ارز دیجیتال به زبان ساده

 

خرید و فروش غیرحضوری از صرافی های آنلاین

خب، این روش تقریبا مهم ترین و پرکاربردترین روش در ایران محسوب می شود. در حال حاضر صرافی های آنلاین زیادی وجود دارند که شما می توانید از آنها ارز دیجیتال خریداری کنید. یکی از مشهورترین و مطمئن ترین صرافی های آنلاین، بایننس است. البته برای اتصال به این صرافی چینی و خرید و فروش در آن باید با فیلترشکن و آی پی اختصاصی متصل شوید. از آنجایی که این روش دشواری های خود را دارد، تعداد زیادی از معامله گران ایرانی در صرافی های داخلی مشغول به خرید و فروش ارز دیجیتال هستند. به عنوان مثال کریپتو لند یکی از صرافی های بسیار قدیمی ایرانی می باشد که می توانید در آن خرید و فروش کنید. این صرافی قوانین سفت و سختی برای احراز هویت کاربران دارد. یکی صرافی ایرانی ایمن دیگر والکس است که برنامه اختصاصی خود را دارد. بهتر است حتما از صرافی های معتبر خرید و فروش نمایید. نوبیتکس، اکسیر و اکس کوینو هم از دیگر صرافی ایرانی معتبری هستند که برای خرید و فروش ارز دیجیتال می توانید به آنها مراجعه نمایید. فراموش نکنید که ارز دیجیتال ارزان و آینده دار است، برخی از خریداران بدون هیچگونه دقت و دانشی شروع به خرید و فروش از صرافی های نامعتبر می کنند که ممکن است سرمایه خود را بر باد دهند. ارز دیجیتال به زبان ساده بسیار سرمایه گذاری پربازده ای هست اما باید هنگام انتخاب صرافی نهایت دقت تان را به خرج دهید.

 

خرید و فروش به صورت مستقیم

برخی از سایت های حوزه ارز دیجیتال به زبان ساده اطلاعات تماس کاربران را در اختیار همدیگر قرار میدهند و اینگونه در فضایی خارج از سایت و به صورت مستقیم خرید و فروش انجام میشود. گروه های تلگرامی و واتس اپی زیادی هم هستند که مشابه همین کار را انجام میدهند اما به هیچ وجه اینکار را توصیه نمیکنیم چون امکان کلاهبرداری وجود دارد. عده محدودی هم در ایران دستگاه ماینر دارند و ارز دیجیتال به زبان ساده استخراج میکنند. اگر از این دسته افراد خریداری نمایید دیگری نباید کارمزدی بپردازید. به طور کلی روش های خرید و فروش ارز دیجیتال به زبان ساده دو دسته هستند: اول، خرید از صرافی های آنلاین که در حال حاضر مطمئن ترین روش محسوب میشود و دوم خرید به صورت حضوری که مخصوص افراد مبتدی نیست و حتما قبل از خرید و یا فروش باید تحقیق فراوانی انجام دهید.

 

چه ارز دیجیتالی بخریم؟

به طور کلی خرید ارزهای دیجیتالی که جزو ده تای برتر هستند همیشه بازده زیادی دارد اما چنین دیدگاهی کاملا درست نیست و تا به حال بارها شاهد بوده ایم ارزهایی که زمانی گمنام بودهاند حالا جزو مطمئن ترین و پرسودترین ارزها شناخته میشوند. حتما قبل از خرید و فروش هرگونه ارز دیجیتال درباره آن تحقیق کنید.

پلتفرم هابیت، یکی از محصولات این شرکت دانش‌بنیان است. جهت اطلاع از جزئیات این پلتفرم به صفحه خرید پلتفرم صرافی ارزدیجیتال هابیت مراجعه کنید.

درج دیدگاه