چت جی پی تی (ChatGPT) جدیدترین «مدل زبانی» (Language Model) مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه شده توسط مجموعه OpenAI  محسوب می شود. در این مقاله ابتدا به این سوال که ChatGPT چیست پاسخ می دهیم و به نحوه دسترسی به ChatGPT، چگونگی شروع به کار با آن، کاربردهای اصلی و مهم چت جی پی تی و فواید آن خواهیم پرداخت. پس از مطالعه این مقاله خواهید دانست که چطور  ChatGPT  می تواند به نفع شما و در جهت پیشرفت کاری و غیرکاری شما به کار گرفته شود.

 

ChatGPT چیست ؟

ChatGPT یک «چت‌بات» (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند هر سوالی را جواب دهد. چت جی پی تی می‌تواند موضوع‌ها و مباحث پیچیده‌ای را در حوزه‌های تخصصی مختلف مثل فیزیک، ریاضی و برنامه نویسی درک کند.

ربات پاسخگوی ChatGPT می‌تواند مسائل پیچیده در سطح دانشگاهی را حل کند، همچنین مطالب وبلاگی تولید کند، متن آهنگ بسازد، صفحات HTML ایجاد کند و سایر مواردی از این دست را انجام دهد.

تا حدودی متوجه شدیم که ChatGPT چیست و البته با مطالعه این مقاله تا انتها نکات مهم بسیار بیشتری را هم در ارتباط با Chat GPT خواهیم آموخت، اما بهتر است ابتدا به نحوه شروع استفاده از ChatGPT بپردازیم تا افرادی که می‌خواهند آن را امتحان کنند سریع‌تر بتوانند این کار را انجام دهند.

 

چت GPT چگونه کار می‌کند؟

این ابزار هوش مصنوعی الگوریتم‌های ماشین را برای پاسخ به درخواست کاربران با استفاده از زبانی که درست مانند زبان انسان است، به متن تبدیل می‌کند. طبق گفته Open AI چت GPT این قابلیت را دارد تا توانایی خود را از طریق یادگیری عمیق افزایش ‌دهد که این موضوع کاملاً به نحوه بازخورد انسان‌ها بستگی دارد. سم آلتمن مدیرعامل Open AI می‌گوید این دموی اولیه است و در آینده نزدیک انسان‌ها می‌توانند به دستیاری کارآمد برای صحبت، پاسخ به سؤالات و همچنین دریافت مشاوره دسترسی داشته باشند. همچنین به گفته آلتمن این ابزار می‌تواند کارهای مختلفی برای انسان‌ها انجام دهد و در نهایت اطلاعات جدیدی در اختیار افراد قرار دهد.

 

 

مزایای استفاده از ربات ChatGPT

تا این لحظه توانستیم به کلیت ماجرا و نحوه‌ی کار با چت جی پی تی آشنا شویم. همانطور که گفته شد این ربات باهوش می‌تواند به سؤال‌های چالش‌انگیز پاسخی متقاعدکننده دهد. برخی از مهم‌ترین مزایای ChatGPT شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ChatGPT درک عمیقی نه تنها از زبان نوشتاری بلکه از زبان برنامه‌نویسی نیز ارائه می‌دهد.
 • از طریق ChatGPT می‌توانید لوگویی خاص و خلاقانه طراحی و اجرا کنید.
 • با ChatGPT انیمیشن‌های 3بعدی بسازید.
 • ربات گفت‌وگوی ChatGPT، امکان مکالمه با هوش مصنوعی را به طور بی‌نقص برای ما فراهم می‌آورد.
 • برنامه‎ای رایگان که تنها نیاز به ثبت‌نام با شماره‌ای خارج از ایران را دارد.
 • ChatGPT، یک چت بات زیرک و باهوش با قابلیت‌های چند منظوره است که به عنوان دستیار هوش مصنوعی می‌توان برای تولید محتوا یا بهبود جریان‌های کاری توسعه نرم‌افزار استفاده کرد.

معایب و نقاط ضعف ChatGPT

 • چت جی پی تی با داشتن لحن بیان متقاعدکننده می‌تواند مخاطب را قانع کند که جواب صحیح را داده است اما ممکن است جواب کاملا اشتباه باشد!
 • استفاده‌ی زیاد از ربات گفت‌وگوی ChatGPT سبب تولید الگوها و اصطلاحات تکراری زیادی در محتوا خواهد شد.
 • گاهی اوقات ممکن است ربات هدف سؤال شما را به خوبی متوجه نشود و برای پاسخ دادن مکث کند اما می‌توانید با عوض کردن نوع کلمات بکار رفته مفهوم سؤال خود را به چت جی پی تی برسانید.
 • از آن‌جایی‌که ربات گفت‌وگوی ChatGPT کاملا رایگان می‌باشد، پس از این رو با حجم بالایی از درخواست مواجه است و این امر می‌تواند در سرعت آن اختلال ایجاد نماید یا به نوعی سرعت آن را کاهش دهد.
 • چت جی پی تی به تازگی ارائه شده است و فرصت زیادی برای بروزرسازی امکانات وشکل‌گیری نهایی دارد؛ از این رو در حال حاضر ممکن است خروجی‌های طولانی و زیاد ارائه دهد.
 • در حال حاضر با توجه به تحریم‌های موجود در کشور ایران و وجود محدودیت‌ها، برای استفاده چت جی پی تی نیاز به روش‌های مختلف برای دور زدن محدودیت‌ها می‌باشد.

 

مهم‌ترین کاربردهای ChatGPT

دستیار هوش مصنوعی ChatGPT قابلیت‌های متنوعی از جمله؛ کدنویسی، حل معادلات ریاضی، تولید محتوا و .. را دارد که در این بخش به توضیح مختصری از هرکدام می‌پردازیم.

تولید محتوا برای پست‌های وبلاگی

یکی از کاربردهای مهم چت جی پی تی، نویسندگی و توانایی آن در تولید محتوا است. از طریق چت جی پی تی حتی می‌توان قالب‌ها و طرح‌های کلی پست وبلاگی، محتوای هر بخش و زیر تیترها را نیز به صورت مجزا تولید کرد. به طور کلی تولید محتوا به کمک هوش مصنوعی بسیار جالب و هیجان‌انگیز است اما نکاتی مانند؛ ضرافت، دقت و تجربه بالایی که هوش انسانی در نوع محتوا و نوشته خود به کار می‌برد را ندارد.

حل مسائل برنامه نویسی

به عنوان مثال می‌توانیم از ChatGPT بخواهیم که از طریق برنامه‌ نویسی به زبان پایتون 10 عدد اول فیبوناچی را به ما نمایش دهد. از این طریق می‌توان به سادگی و در عرض تنها چند ثانیه یک مسأله را از طریق هوش مصنوعی حل کرد، لازم به ذکر است در صحیح بودن پاسخ‌ها تضمینی وجود ندارد.

چت جی پی تی منبعی برای جستجوی اطلاعات

با قابلیت‌هایی که چت جی پی تی از خودش نشان داده است نتیجه می‌گیریم که می‌توان از آن به عنوان یک موتور جستجو برای یافتن پاسخ سؤالاتمان استفاده کنیم. در نظر داشته باشید که ربات‌های هوش مصنوعی چت جی پی تی با داده‌هایی مربوط به پیش از سال 2021 آموزش داده شده‌ است. اما با این حال چت جی پی تی می‌تواند اطلاعات مفید و بسیار زیادی را در اختیار شما قرار دهد.

کاربردی بودن Chat GPT در خصوص انواع موارد متنی

قابلیت‌های موجود در چت جی پی تی نشان می‌دهد که این ربات گفت‌وگو قادر است به تولید هر نوع محتوا از جنس وبلاگ، انشاء، کدهای برنامه نویسی و موارد دیگر بپردازد یا با توجه به سرعت بالایی که دارد کتابی را در یک روز بنویسد! با این حال خود ما نیز می‌توانیم به کمک هوش انسانی خود کاربردهای تازه و جذاب دیگری را برای این ربات گفت‌وگو فراهم آوریم.

نتایج نهایی ارائه شده به وسیله چت جی پی تی دارای محدودیت تعداد کلمه هستند و تا سقف 500 کلمه برای تولید محتوای متنی اجازه دارند. اگر از آن بپرسید تا وب‌سایتی کامل برای کسب و کار شما بسازد، قطعاً می‌تواند این کار را انجام دهد، اما در هر صورت محدودیت کاراکترهای تولیدی در نتیجه حاصل شده مؤثر خواهد بود.

جمع‌بندی

در مطلب ارائه شده که پیرامون حوزه‌ی تکنولوژی و کاربرد هوش مصنوعی می‌باشد، تلاش بر این بود تا بتوانیم شما عزیزان را با ربات گفت‌وگو “ChatGPT” و نحوه‌ی کار با آن، که امروزه بحث بسیار داغی در میان مردم است آشنا کنیم.

اتفاقات اخیر نشان از رشد چشم‌گیر هوش مصنوعی در دنیای امروزی می‌دهد که چگونه توانسته است در هر عرصه‌ای خلق ارزش کند. ربات ChatGPT نیز یکی از شاهکارهای هوش مصنوعی است که با توجه به نوع امکاناتی که دارد برای همیشه رایگان نخواهد بود. چت جی پی تی شاید بتواند با سرعت بسیار بالا برای شما محتوا تولید کند یا فیزیک، ریاضی،کدنویسی یا مسائل مرتبط را به خوبی حل کند؛ اما هنوز هیچ قدرتی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای هوش و خلاقیت انسان باشد!

منبع

درج دیدگاه